بررسی لنز نرمال

لنز نرمال به لنزی اطلاق می گردد که در آن فاصله کانونی، زاویه دید عدسی (لنز) با زاویه دید چشم انسان برابر باشد که معادل ۱۳۰ درجه است که از این بین ۴۵ درجه افقی و ۲۶ درجه عمودی را تشخیص می‌دهد. زاویه دید لنزهای نرمال نیز ۴۶ درجه است. تأثیرات بصری لنز نرمال شباهت زیادی به خواص چشم انسان دارد چون در یک لنز نرمال تعداد عدسی کرسی به کار رفته نور کمتری را جذب می‌کنند. محدوده‌ای تقریباً به اندازهٔ قطر فیلم می‌باشد. به‌طور مثال در دوربین‌هایی که از قالب ۳۵ میلیمتری استفاده می‌کنند، لنز نرمال حدود ۵۰ میلی‌متر است. تصویری که لنز نرمال ایجاد می‌کند تقریباً همان چیزی است که چشم ما می‌بیند، بنابراین از این جنبه هم تصویر آن نرمال است.

مزیت ها و ایرادات لنزهای نرمال

مهم ترین مزیت لنزهای نرمال این است که همه چیز معمولی و طبیعی به چشم می آید. البته همین خاصه بزرگترین ایرادشان هم به حساب می‌آید. نگاره هایی که با این لنزها ثبت میشوند بیشترین تشابه ممکن را با دنیای واقعی خواهند داشت. به کار گیری از لنزهای نرمال راحت است. برای این که مشاهده کنید چه چیزهایی در صفحه شما جا می‌گیرد تنها کافیست به دور و برتان نگاهی بیاندازید.

هر چه می‌بینید همان خواهد بود که در تصویر هم ثبت خواهد شد. در آغاز کار با این نمونه لنز، بهتر است به جای تمرکز بیش از حد روی ترکیب‌ بندی‌ها، حواس خود را بر یادگیری چگونگی نوردهی دقیق متمرکز کنید. به سادگی دوربین خود را به سوی چیزی که می‌بینید بگیرید و دکمه‌ی شاتر را بفشارید. لنزهای نرمال معمولاً برای آغاز عکاسی انتخاب هوشمندانه ای هستند. این لنزها خیلی منعطف‌ و به کارگیری آن راحت است.

قیمت لنز نرمال

یکی از ویژگی های کلی محبوب در این نوع لنز ها ارزان قیمت بودنشان است. به طور کلی می توان یک لنز نرمال با قیمت پایین خریداری کرد اما خب باز هم امکاناتی که در اختیارتان می گذارد فاکتور بسیار مهمی است.