بررسی دوربین کامپکت

دوربین کامپکت (به انگلیسی: Compact Camera) نوعی دوربین عکاسی کوچک و جمع‌وجور است که لنز آن جدا نمی‌شود و نمایاب* TTL نیز ندارد. بسیاری از کارهای عکاسی مانند تنظیم‌فاصله، نوردهی، فوکوس، تعادل رنگ سفید و… را به‌طور خودکار (اتوماتیک) انجام می‌دهد و احتیاجی به دخالت عکاس نیست.

دوربین‌های کامپکت اکثراً استفادهٔ خانگی دارند و برای افراد مبتدی می‌باشند و ازین صورت بسیار کارامد تر هستند

و اکثر آن‌ها قیمت پایینی دارند که به همین خاطر عموم مردم برای ثبت تصاویر خود از ان استفاده می‌کنند.

  • نمایاب

در عکاسی، نَمایاب پنجره‌ای است که برای مشاهده تصویر و تنظیم کادر عکس استفاده می‌شود. عدم تطابق تصویر نمایاب با تصویری که از طریق لنز وارد دوربین می‌شود می‌تواند مشکل‌ساز شود.

سامانه نمایاب دوربین‌های تمام‌خودکار پنجره کوچکی است که در بالای لنز (معمولا در بالای لنز و در سمت راست) قرار می‌گیرد و هیچ ارتباطی میان آن و لنز وجود ندارد. عکاس از این پنجره فقط برای تنظیم کادر استفاده می‌کند و اطلاعی از فوکوس بودن یا نبودن تصویر ندارد.

انواع نمایاب‌ها

نمایاب‌ها به دو نوع کلی چشمی و سطح سینه‌ای تقسیم می‌شوند که هر کدام دارای انواع اپتیک و غیر اپتیک هستند. نمایاب‌های اپتیک نور را با عناصر اپتیکی به چشم انسان هدایت می‌کنند، ولی نمایاب‌های غیر اپتیک تصویری را که روی سنسور نقش می‌بندد، می‌خوانند و در LCD کوچکی که در محل سنتی نمایاب قرار دارد، نمایش می‌دهند.

نمایاب‌ها را می‌توان به دو گروه، نمایاب‌های TTL و نمایاب‌های غیر TTL نیز تقسیم کرد.